Sledujete na Facebooku náš seriál Neznáš? Poznej!

Jak jistě víte, na našem Facebooku jsme rozjeli seriál Znáš? poznej!, kde nahlížíme trošku hlouběji do států, které jsou spojeny nějakým způsobem s Barevnou Devítkou. A abyste o to nepřišli ani tady, přinášíme krátkou rekapitulaci.

29. srpna s námi procestujete na festivalu Barevná Devítka svět! Přinášíme vám 1. díl seriálu: Znáš? Poznej! Každé pondělí se dozvíte něco zajímavého o zemi, která se účastnila nebo účastní festivalu Barevná Devítka.

1. díl

VIETNAM
Stát v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Počet obyvatel přesahuje 90 milionů! Hlavním městem je Hanoi.

Víte, že?
Ve Vietnamu se kuchaři řídí heslem, že: „všechno co se hýbe, se dá jíst“, a tak kromě mas, která jsou běžná u nás, ochutnáme pokrmy z buvolího, kozího, žabího, ale také hadího nebo psího masa. Ale nebojte se, na Barevné Devítce se až takto inspirovat nebude.

Na festivalu uvidíte tradiční vietnamský tanec a ochutnané národní vietnamské pochoutky.

2. díl

NORSKO
Norské království je 8. největší stát v Evropě. A jeho celých 6% zabírá voda. Hlavní město Norska je Oslo. K Norsku patří třeba i Špicberky, kde můžete celkem snadno narazit na lední medvědy. Musíte tam sice dodržovat přísné bezpečnostní pokyny, ale když na vás medvěd přeci jen zaútočí a vy se budete bránit, můžete z toho mít i problémy se zákonem. Je to převážně hornatá země se spoustou a spoustou fjordů a jezer.

Vite, že?
Pro nás pro Čechy je to téměř nepochopitelné, ale v Norsku se vůbec nikdo nebojí o svůj majetek. Na venkově třeba nenajdete jediný plot. A kdybyste si kdekoli opřeli kolo, můžete ho tam nechat klidně čtrnáct dní a najdete ho na stejném místě. A říká se, že norští stánkaři pouze vyloží zboží, napíšou cenovky, postaví kasičku a je to. Prostě tam nikdo nekrade. Proč by to také dělali, s takovou životní úrovní.

A je to tam všude samý tunel („překáží“ tam právě ty hory, jezera, fjordy…). Je tam dokonce nejdelší tunel na světě. Silniční tunel Lærdal je 24,5 km dlouhý.

Co nás čeká ve 3. díle? Sledujte náš Facebook!