PROGRAM BAREVNÁ DEVÍTKA 2019
Kdo vystoupí na festivalu Barevná devítka 2019:
MARIO BIHÁRI A BACHTALE APSA – frontmanem a zakladatelem skupiny Bachtale Apsa je nevidomý akordeonista, pianista a zpěvák Mário Bihári, který v minulosti proslul zejména spoluprací se Zuzanou Navarovou v kapele Koa. Skvělé vokály a brilantní muzikantské výkony ve strhujících rytmech jsou přednosti, které z této skupiny činí romskou hudební klasiku v nejlepším slova smyslu.
BETA ZINQ – nápad převést elektronickou taneční hudbu do akustické podoby vznikl loni ze spolupráce dvou kytaristů Tala Avrama a Odeda Distelmana a zpěvačky Danielly Milo (aka DaniLu). Výsledkem jejich spolupráce je čistý a současný zvuk, spadající mezi akustický folk a taneční pop.
PRAGASON – na slunnou Kubu vás přenese svou hudbou pražská skupina Pragason. Od počátku se kapela zaměřuje na autentickou prezentaci tradiční kubánské hudby v České republice, v podání místních, tedy pražských umělců. Své koncerty obohacuje přehlídkami kubánských tanců a vyučováním základních tanečních pohybů. Jejich hudba Vás přenese do doby, kdy vznikaly rytmy jako son cubano, chachachá a mambo, kdy na Kubě vznikaly tančírny a kabarety, vynikající orchestry, vládla doba pohody, elegance, mojita a daiquirí. Zakladatel a frontman kapely je kubánský zpěvák, tanečník a stepař Jorge Concepcion.
BIJOU CAMARA & GUINEE TOUMBOUI – proč se na podium Barevné devítky vrací africký soubor bubeníků a tanečnic Bijou Camara & Guinee Toumboui? Kvůli jejich energií nadupenému vystoupení. Jádrem kapely je Bijou, rodilá tanečnice, choreografka, a zpěvačka z Guiney. Tanci se věnuje od mala a je to vidět. Energie, přirozenost a ladnost, s kterou tančí je pozoruhodná. Přes 10 let tančila v baletu Soleil d’Afrique. Již v Africe získala bohaté zkušenosti s výukou Evropanů v Conakry. Nyní působí ve své skupině Bijou Camara & Guinee Toumboui , v mezinárodním projektu African Show Art Gibami a jako zpěvačka v kapele Létající Koberec.
HABUB – stupte do světa pohádkového Orientu na vystoupení hudební skupiny HABUB. V jejich podání se můžete těšit na repertoár zaměřený na arabský folk i klasiku ve stylu Baladi, Raks Sharki, Drum Solo, Tribal a Belly Dance na tradiční arabské nástroje, jako arabská loutna, darbuka, doholla, bendir a další.
RASTAFIDLI ORKESTRA – Rastafidli Orkestra je reggae-ska-dub’n’bass lokomotiva s báječnou zpěvačkou, zpívajícím organistou, mohutnou dechovou sekcí, jízlivou kytarou, nekompromisní rytmickou sekcí a ďábelskými perkusemi. Skladby vlastní produkce míchající reggae, ska, dub, jazz, drum’n’bass a latino prokládá jamajskými a jazzovými klasikami v nestandardních aranžích.
Program Celé Česko na devítce 2019:
PONK – Moravský původ všech tří členů byl úvodním odrazovým můstkem jejich společné hudební řeči. Přestože prošli členové tria klasickým hudebním školením a posléze s hraním ve folklorních kapelách moravského regionu, snaží se ve své tvorbě přiznat i další sobě vlastní hudební styly jako například rock, blues či jazz. Všechny tyto vlivy přetavil Ponk do debutového alba Postfolklor (2015), na kterém pracuje s původní lidovou písní zcela nadžánrovým způsobem. Prostřednictvím akustických nástrojů, používaných nejčastěji v lidové moravské hudbě, vytváří osobitý ráz vstřebávající současné hudební žánry. Autorský název postfolklor jasně definuje původní kořeny kapely, a odráží záměr přetlumočit široké veřejnosti moravský folklor aktuálními prostředky
FOLKLÓRNÍ SOUBOR JIZERA – soubor byl založen roku 1986 a od té doby zpracovává tradiční podještědský, pojizerský a podkrkonošský folklor – písně, tance, říkadla, zvyky a obyčeje z rozsáhlé oblasti mezi Ještědem a Sněžkou. Soubor se účastní nejrůznějších kulturních a společenských akcí, oslav a folklorních festivalů v České republice i v zahraničí a pořádá rovněž řadu programových pásem k nejrůznějším příležitostem. Snahou souboru je zachování a šíření lidových tradic a původních písní a tanců z oblasti Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší v co nejčistší podobě. V dnešní době čítá soubor JIZERA více než 30 členů. Krojované tanečníky doprovází tradiční podještědská muzika v nástrojovém obsazení housle, viola, klarinet, flétna, lesní roh, kontrabas a nově také lidová háčková harfa a tenorové housle.